pencil.gif (307 bytes) Καλώς ήρθατε !
  Καλώς ήρθατε στον νέο δικτυακό τόπο του σχολείου μας. Το πρώτο σχολείο του νομού Φλώρινας που παρουσιάζεται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.
[www.sch.gr]

One Laptop per Child (OLPC)

Ο Γραμματέας των Ην. Εθνών Κόφι Ανάν και ο ελληνικής καταγωγής καθηγητής του MIT Νίκολας Νεγρεπόντε παρουσίασαν το κιτρινοπράσινο πρωτότυπο του λάπτοπ που θα στοιχίζει $100 και απευθύνεται στα παιδιά. Η παρουσίαση πραγματοποιήθηκε στο Παγκόσμιο Συνέδριο για την Κοινωνία της Πληροφορίας (WSIS), που έγινε στην Τυνησία. Ο Νεγρεπόντε και η ομάδα του επιθυμούν να βασίζεται σε «ελεύθερο λογισμικό», καθώς θεωρούν ότι υπηρετεί τη διάχυση της γνώσης, που εκφράζει και η ιδέα του «ένα λάπτοπ για κάθε παιδί».

Ένα σχολείο αλλιώτικο από τ’ άλλα…

ΟΙ Η/Υ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ

Στο Empire High School, ένα νεότευκτο σχολικό συγκρότημα στην Τουσόν της Αριζόνα, οι 333 μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, καλούνται από τη φετινή σχολική χρονιά να ξεχάσουν τον παραδοσιακό τρόπο διδασκαλίας και να εντρυφήσουν στα άδυτα της σύγχρονης τεχνολογίας, συνδυάζοντας αρμονικά τη μάθηση με την ψυχαγωγία.

Η λειτουργία του πρώτου ιδρύματος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στις ΗΠΑ στο οποίο η διδασκαλία βασίζεται αποκλειστικά στη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών και του Διαδικτύου αποτελεί, σύμφωνα με τον διευθυντή του ιδρύματος, Κάλβιν Μπέικερ, μια πρόγευση για τον τρόπο με τον οποίο θα μεταβιβάζεται η γνώση στους μαθητές στα σχολεία του μέλλοντος. (ΕΘΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 25-9-05)

» επικαιρότητα

Ο δικτυακός μας τόπος βρίσκεται σε στάδιο ανακατασκευής.
Η παλαιότερη εισαγωγική σελίδα βρίσκεται εδώ. Ακολουθώντας την μπορείτε να δείτε
τα περιεχόμενα του δικτυακού τόπου
o οποίος βραβεύθηκε στα «Ermis Awards 2002»
με τον
«Χρυσό Ερμή».

Πρόγραμμα: Ολυμπιακή Παιδεία 2003-04
    Προορισμός: Σικελία - Κάτω Ιταλία

Το χορευτικό του σχολείου μας
Barcelona Pozzo di Gotto

Το χορευτικό του σχολείου μας
Barcelona Pozzo di Gotto

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας
στο έργο
«Ο Θρύλος της Πρέσπας»
Barcelona Pozo di Gotto

Καλαβρία - Γκαλετσιανό

Χορεύοντας Tarantella στο Γκαλετσιανό

pencil.gif (307 bytes)

Ο δικτυακός τόπος του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο φιλοξενεί τις σελίδες μας. Προσφέρει παράλληλα σε όλα τα σχολεία της χώρας προηγμένες υπηρεσίες δικτύου. Επισκεφθείτε τον δικτυακό τόπο www.sch.gr.